سقوط تمدن‌های باستان نمایش بزرگتر

سقوط تمدن‌های باستان

HM1052

محصول جدید

تاکنون ناپدید شدن تمدن‌های باستانی خاص را عالمان دینی و مورخان توضیح می‌داده‌اند. اما حالا اکنون دانشمندان وارد این بحث شده‌اند. در این مجموعه به ارائه‌ی یافته‌های زمین‌شناسان، دیرین‌شناسان و اقلیم‌شناسان دلایل سقوط تمدن‌های بزرگ باستان را بررسی می‌كنیم.

جزییات بیشتر

افزودن به لیست دلخواه

بخش 1: پایان پادشاهی كهن مصر: مرگ در رود نیل Old Kingdom of Egypt

مجسمه‌ی ابوالهول و اهرام بزرگ شهر گیزا تنها شواهد باقی‌مانده از تمدنی بزرگ در گذشته‌اند. حال این پرسش پیش می‌آید که چه رخدادی برای دوران پادشاهی کهن مصر (دوره‌ای در هزاره‌ی سوم پیش از میلاد که مصر برای نخستین بار به اوج قدرت و شکوفایی تمدن خود رسید) که تا 4200 سال پیش از میلاد در اوج شکوفایی و رشد بود، روی داد؟ کتیبه‌هایی که به خط هیروگلیف از آن دوران کشف شده‌اند، خبر از قحطی شدید در آن دوران می‌دهند. مدارکی هم که در ایسلند یافت شده‌اند، نشان می‌دهند که در همان زمان بلایی دیگر نازل شد: عصر یخبندان کوچک!

بخش 2: پایان تمدن مینوسی‌ها The Minoan civilization

در قرن هفدهم پیش از میلاد، فاجعه‌ی بزرگی برای “مینوان”‌های جزیره‌ی "کِرِت" Crete، (جامعه‌ی شکوفا از دریانوردان) رخ داد. انفجار آتشفشانی بزرگی در جزیره‌ی سانتورینی در نزدیکی جزیره‌ی کرِت رخ داد که تا همین اواخر اعتقاد براین بود که نقش مهمی در نابودی مینوان‌ها ایفا نکرده است. اکنون "فلوید مک‌کوی" Floyd McCoy، کارشناس آتشفشان‌ها به همراه كالین مك‌دونالد Colin McDonald باستان شناس مدارکی مبنی بر وقوع آتش‌فشان و رخداد امواج کشندی و تغییرات اقلیمی که سبب نابودی آن‌ها شده است را در کنار هم قرار می‌دهند. همچنین آنها به شواهدی دست پیدا می‌كنند كه نشان می‌دهد آنها در زمان زوال تمدن‌شان برای جلوگیری از سقوط و یا دلایلی دیگر كودكانشان را قربانی می كردند

مینوسی‌ها ساکنان جزیرهٔ کِرِت یونان بودند. ایشان از آسیای صغیر به آن جزیره مهاجرت کرده بودند. فرهنگ و تمدن ایشان آسیایی بود و به خود و تمدن و جزیره‌شان به عنوان آسیایی می‌نگریستند.

مینوسی‌ها هندواروپایی نبودند و ریشه‌ی تباری‌اشان نسبت به بقیه تیره‌ها هنوز مشخص نیست. بسیاری از آنچه شهرآیینی و خرد یونانی نام گرفته از این آسیایی‌تبارها سرچشمه گرفته بوده است.

در سال ۱۶۲۶ پیش از میلاد زلزله‌ای بزرگ ناشی از فوران آتشفشان ثرا، شهرهای تمدن مینوسی را ویران کرد. بعد از ویرانی، اقوام مینوسی به بازسازی کاخها پرداختند. در سال ۱۴۵۰ پیش از میلاد با زلزله‌ای دیگر، قدرت این تمدن رو به زوال رفت و پس از حمله میسنی ها، بدون مقاومت اجازه ورودشان به منطقه کرت را دادند. این تمدن در اوایل قرن بیستم توسط باستان‌شناس انگیلیسی، آرتور آوانس کشف شد.قوم مینوسی به نوبه خود از اولین تمدن‌های اروپا شناخته می‌شود.


بخش 3: سقوط مایاها The Maya collapse

برخی از بزرگ‌ترین اهرام جهان از تمدن مایاها به‌جای مانده‌اند. با این وجود دلیل نابودی ناگهانی مایاها در 800 سال پیش از میلاد همچنان ناشناخته است و هیچ نشانه و مدرکی که گویای آن‌چه که بر 2 میلیون انسان رخ داده است، باشد یافت نشده است. نظریه‌ی دیرین‌شناس مشهور دیک گریل مبنی بر وقوع سیلی ویران‌کننده در آن ناحیه در ابتدا با اقبال مواجه نشد. اما اکنون این نظریه به‌طور جدی دنبال می‌شود.

بخش 4: شهرهای سُدوم و جومورا‌Sodom & Gomorrah

دانشمندان دینی ویرانی سدوم و جومورا را هم‌چون داستانی از کتاب عهد عتیق می‌دانند – تمثیلی از انتقام سخت خدا به‌دلیل گناهان بشر روی زمین. هنگامی که خبر کشف دو شهر در نزدیکی دریای سیاه اعلام شد، پرسش‌های زیادی مطرح شد. آیا واقعا آتش و گوگرد باعث نابودی این شهرها شدند؟ براساس پژوهش‌های مهندس زمین‌شناس گراهام هَریس این دو شهر درواقع در نتیجه‌ی زلزله‌ی عظیمی نابود شدند.

نام لاتين Ancient Apocalypse
تعداد و نوع DVD دو عدد DVD5
تصوير 4:3
زبان انگلیسی، چيني
زيرنويس انگلیسی، چيني
مدت زمان سه ساعت
سال انتشار و يا ساخت 2005
كد محصول HM1052

تاکنون هیچ نقدی از طرف کاربران نوشته نشده.

یک نقد بنویسید

سقوط تمدن‌های باستان

سقوط تمدن‌های باستان

تاکنون ناپدید شدن تمدن‌های باستانی خاص را عالمان دینی و مورخان توضیح می‌داده‌اند. اما حالا اکنون دانشمندان وارد این بحث شده‌اند. در این مجموعه به ارائه‌ی یافته‌های زمین‌شناسان، دیرین‌شناسان و اقلیم‌شناسان دلایل سقوط تمدن‌های بزرگ باستان را بررسی می‌كنیم.