داستان هند نمایش بزرگتر

داستان هند

TR1010

محصول جدید

مجموعه‌ای بی‌نظیر و دیدنی كه داستان هند را از آغاز تا به امروز به زیبایی بازگو می كند راوی داستان "مایكل وود" Michael Wood تاریخدان و مجری برجسته انگلیسی است . مجموعه‌ای 6 ساعته در 5 قسمت.

جزییات بیشتر

افزودن به لیست دلخواه

قسمت اول: آغاز هند

هند از آغاز تا به امروز وقایع بزرگ بسیاری را پشت سر گذاشته، تاریخ هند داستانی است عجیب با بزرگترین اندیشه‌ها، این مستند داستان سرزمینی است كه همه تاریخ و اندیشه‌های گذشته آن هنوز زنده است. ده هزار سال تاریخ كهن همراه با آداب و رسوم مردمش هنوز ادامه دارد.

 

تاریخ بشر كوتاه است و آغاز بسیاری از ما در همین تاریخ كوتاه گم شده است اما هند هنوز ارتباطش را با آغاز تمدن بشری حفظ كرده است. بر اساس افسانه‌های هندی، اولین انسانها از درون تخمی طلایی بیرون آمدند كه توسط رئیس خدایان در اقیانوس گذاشته شده بود. هرچند كه علم تا این اندازه شاعرانه نیست اما به همین اندازه شگفت است. بر اساس علم اجداد ما در حدود هشتاد هزار سال پیش از آفاریقا خارج شدند آنها در كنار ساحل زندگی و غذا تهیه می‌كردند از شبه جزیره عربستان گذشتند و به جنوب هند رسیدند. وقتی به جنوب هند رسیدند سرزمینی را یافتند بسیار حاصلخیز و با غذای فراوان. بعضی از آنها در اینجا ساكن شدند و آنها اولین هندی‌ها بودند. شگفت آور است كه هنوز می‌توانیم آثار اولین ساكنان هند را ببینیم. اگر از ساحل "كرلا" به درون جنگل‌ بروید مردمانی را خواهید یافت كه تمام تاریخ هند از آنها شروع می‌شود حتی می‌توانید صدای مردمان اولیه را بشنوید صدایی كه به آغاز تاریخ بشر باز می‌گردد. قبیله‌ای باستانی به نام "برهمن" Brahmins با زبانی خاص خود كه به هیچ زبان زنده امروزی شباهت ندارد. صداهایی كه قابل نوشتن نیستند، صدای آنها به صدای پرنده‌ها و حیوانات نزدیك‌تر است تا انسانها . اصواتی كه آنها تولید می‌كنند به اجداد دور ما بازمی‌گردد به زمانی قبل از پیدایش زبان‌ها.

در ادامه "مایكل وود" و تیمی از پژوهشگران با آزمایش DNA شواهدی بیشتر گردآوری می‌كنند و با قبیله "ویروماندی" آشنا می‌شوند كه به دلیل اینكه فقط با خویشاوندان نزدیكشان ازدواج می‌كنند ژن‌های (M130 Gene)نخستین مهاجران آفریقایی را دارند در ادامه مذاهب در هند پدیدار شدند و با گذر از عصر حجر به دوران كشاورزی و ابزار می‌رسیم كه نقطه تحول بزرگی در داستان هند است. پیدایش شهرها. این رویداد در هند هفت هزار سال پیش از میلاد مسیح شروع شد (بسیار قبل از مصر). اما برای یافتن نخستین شهرهای هند و آغاز تمدن آن باید به پاكستان رفت (كشوری كه در سال 1947 میلادی از هند جدا شد) به جایی در كنار رود سند (ایندوس) و ویرانه‌های شهری به نام "هاراپا" Harappa شهری كه پیدایش آن به 3500 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. اما با كم شدن باران‌ها موسمی و خشك شدن بعضی از شاخه‌های این رود مردمان این شهر‌ها به شرق مهاجرت كردند به كنار رودی كه از آنزمان تا كنون مقدس است. رود گنگ. در ادامه " مایكل وود" به سراغ زبان "سانسكریت" كه قدیمی‌ترین كتب هندی مانند "ریگ‌ودا" و "مهابارتا" به آن نوشته شده رفته تا منشاء پیدایش آن را بیابد در مسیر كشف منشاء زبان، او به تركمنستان و شمال دریایی خضر می‌رود جایی كه اقوام آریایی در مسیر مهاجراتشان به سوی هند و ایران ...

 

قسمت دوم: قدرت مذاهب

از گذشته‌های دور نیروی سازنده تمدن‌ها در هند مذاهب بودند. و همه مذاهب بزرگ به یك سوال پاسخ داده‌اند كه چگونه باید زندگی كنیم و چگونه با دیگران در این زندگی سهیم باشیم. برای مردم هند زندگی یعنی جستجوی تقوا Dharma ‌، موفقیت Artha ، لذت Kama و در انتها رستگاری Moksha ، مقدس‌ترین شهر هند "واراناسی" (بنارس) پانصد سال قبل از میلاد مسیح پدیدار شد و هنوز رسوم و قوانین گذشته در این شهر با دقت انجام می‌شوند. قوانینی كه بر اساس آن همه هندوها متولد شده، ازدواج می‌كنند و می میرند و جسدشان با آتشی كه 3500 سال است خاموش نشده سوزانده شده و به رود گنگ Ganges باز گردانده می‌شود. این قوانین حتی ارزش و جایگاه اجتماعی و شغل هر كس را قبل از تولدش مشخص می‌كند. در این قسمت "مایكل وود" سفرش را از این شهر عجیب آغاز می‌كند. اما آنچه بیشتر از همه باعث تقدس این شهر است در واقع به "بودا" باز می‌گردد پس باید به دنبال او رفت و جالب اینكه از 500 سال پیش از میلاد مسیح تا كنون خانه بودا، درختی كه در زیر آن به "روشنگری" رسید، غاری كه در آن خلوت می‌كرد و... همچنان به جای مانده برای همین "مایكل وود" به این مكان‌ها می‌رود. تا 200 سال بعد از بودا آئین او همچنان محدود بود به نواحی رود گنگ، و گسترش چندانی نیافته بود اما بسیار دورتر در مرزهای ایران اتفاقی درحال وقوع بود كه سرنوشت هند و دین بودا را عوض می‌كرد نبردی بزرگ بین سپاه اسكندر و داریوش سوم. نبرد گوگمل در سال ۳۳۱پیش از میلاد. این نبرد باعث شد تا ...

قسمت سوم: جاده‌های ابریشم و ادویه

قسمت چهارم: دوران طلایی

قسمت پنجم: مكان ملاقات دو اقیانوس

قسمت ششم: آزادی

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Story_of_India

نام لاتين The Story of India with Michael Wood
تعداد و نوع DVD دو عدد DVD9
تصوير 16:9
زبان انگلیسی
زيرنويس انگلیسی
مدت زمان 353 دقيقه
سال انتشار و يا ساخت 2007
كد محصول TR1010

تاکنون هیچ نقدی از طرف کاربران نوشته نشده.

یک نقد بنویسید

داستان هند

داستان هند

مجموعه‌ای بی‌نظیر و دیدنی كه داستان هند را از آغاز تا به امروز به زیبایی بازگو می كند راوی داستان "مایكل وود" Michael Wood تاریخدان و مجری برجسته انگلیسی است . مجموعه‌ای 6 ساعته در 5 قسمت.