جهان در جنگ نمایش بزرگتر

جهان در جنگ

ML6036

محصول جدید

بیست و دو ساعت "مستند جهان در جنگ" و 12 ساعت مستندهایی درباره " جنگ جهانی دوم" در این مجموعه گرانبها در 34 ساعت گردآوری شده است. این مجموعه را می توان یكی از بهترینو كامل‌ترین مجموعه‌ها درباره جنگ جهانی دوم دانست.

یكی از كامل‌ترین مستندها درباره جنگ جهانی دوم در 34 ساعت و یازده DVD9. مستندی كه رویدادها و نبردهای جنگ جهانی دوم را از سالها قبل از شروع آن و شكل‌گیری آلمان نازی و ژاپن تا پایان جنگ همراه با تصاویری تاثیرگذار و گاه تكان‌دهنده از آن زمان بررسی می‌كند.

جزییات بیشتر

افزودن به لیست دلخواه

در یك روز تابستانی سال 1944 عده‌ای سرباز وارد روستایی در فرانسه شدند، روستای "آو ِ دو سی یوگلانا" پس از چند ساعت وقتی آنجا را ترك ‌كردند مردمی كه هزار سال آنجا زندگی می‌كردند همگی كشته شده بودند.

 

از آن روز به بعد دیگر كسی در این روستا زندگی نمی‌كند... و این مردم تنها تعداد بسیار اندكی از انبوه كشته‌های جهان در جنگ بودند

این مستند 22 ساعته از 26 قسمت 50 دقیقه‌ای ساخته شده است :

بدون شك جنگ جهانی دوم تاثیر گذارترین رویداد بر سرنوشت كشورهای جهان بوده، جنگی كه جهان را تغییر داد و حتی سرنوشت كشور ما (ایران) را.

قسمت اول: آلمانی جدید- سال 1933 تا 1939

سال 1933 مردم به خیابان‌ها برلین سرازیر می‌شوند. مردمی كه از بی‌كاری و بی‌عدالتی رنج می‌برند و كشورشان را پس از جنگ جهاني اول تحقیر شده و ضعیف می‌بینند. مردمی كه پذیرای هر كسی كه به آنها وعده قدرت و برتری بدهد هستند. این روز شاید آغاز یك دوران جدید باشد. آدولف هیتلر رهبری مردم را به زور در دست نگرفت. مردم خودشان او را انتخاب كردند. و سیاستمدارانی كه او را صدراعظم كشور كردند تصور می‌كردند از او به نفع خود بهره خواهند برد. هیتلر وعده آلمانی جدید را می‌داد آلمانی كه هزار سال پرقدرت دوام خواهد داشت. آلمان در سالهای قبل از جنگ جهانی دوم به سرعت پیشرفت می‌كند نرخ بیكاری به شدت پایین می‌آید، اولین اتوبان جهان در آلمان ساخته می‌شود و كشور به پیشرفت‌هاي قابل توجه‌ای می‌رسد. هیتلر و مردم آلمان خواستار بازپس گرفتن سرزمین‌هایی بودند كه در جنگ جهانی اول از آلمان جدا شده بود. ابتدا قسمت‌های هم مرز با فرانسه، سپس اتریش و بعد تسخیر بدون جنگ چكسلواكی. در این زمان بود كه كشورهای دیگر فهمیدند هیچ چیز جلودار هیتلر نیست مگر جنگ.

قسمت دوم: آغاز جنگ - سپتامبر 1939 تا می 1940

یك سپتامبر 1939 آلمان به لهستان حمله می‌كند. هیتلر تعهد فرانسه و انگلستان برای دفاع از لهستان را نادیده می‌گیرد. دو روز بعد انگلستان و فرانسه به آلمان اعلان جنگ می‌كنند و به این ترتیب جنگ جهانی دوم رسما آغاز می شود. آلمانها از دوجبهه شمالی و جنوبی به لهستان حمله كردند و تنها در دو هفته ارتش لهستان نابود شد. روس‌ها نیز كه با آلمان پیمان صلح امضاء كرده بودند از شرق به لهستان حمله كردند به این ترتیب لهستان به دو قسمت تبدیل شد و آلمان و روسیه هم مرز شدند. اما در عمل فرانسه و انگلستان برای نجات لهستان كاری انجام ندادند آنها فقط آماده جنگ شدند. مردم در انگلستان و فرانسه آموزش‌های جنگی می‌دیدند و انگلستان 200 هزار نیرو به خاك فرانسه فرستاد و 6 میلیون فرانسوی نیز آماده جنگ شدند. فنلاند حاضر به تسلیم قسمتی از بنادر خود به روسیه نمی‌شود و در در 30 نوامبر 1939 روسیه به "هیلتسینكی" پایتخت فنلاند حمله هوایی می‌كند. سپس نیروی زمینی روسیه به فنلاند حمله می‌كند اما موفقیتی كسب نمی‌كنند. تمامی نیروهای روسی یا كشته می‌شوند و یا اسیر. آنهایی كه اسیر می‌شوند نیز در برفها می‌میرند. برداشت هیتلر از این جنگ این است كه ارتش روسیه بی‌كفایت است. ( تصوری كه بعدها به بهای از دست دادن امپراطوریش می‌انجامد). كمی بعد فنلاند حاضر به پذیرش خواسته‌های روسیه می‌شود. در 13 دسامبر 3 كشتی جنگی انگلستان به یك كشتی آلمانی به نام "گراف اشپی" حمله می‌كنند و بدین ترتیب جنگ بین انگلستان و آلمان در نبردی به نام "نبرد ریور پلیت" آغاز می‌شود. فرانسه و انگلستان تصمیم می‌گیرند تا با حمله به نروژ مسیر انتقال آهن از نروژ به آلمان را قطع كنند . اما آلمانها زودتر نروژ را بدون جنگ تسخیر می‌كنند. نیروهای فرانسوی و انگلیسی در جنوب نروژ پیاده می‌شوند. جنگ در نروژ آغاز می‌شود و قوای انگلیس شكست می‌خورند. شكست نروژ باعث كنارگیری دولت انگلستان و روی كار آمدن دولت جدید به رهبری وینیستون چرچیل شد.

یك سرباز یخ زده روسی در نبرد فنلاند

 

 قسمت سوم: شكست فرانسه - 1940

در سال 1940 اولین خط دفاعی فرانسه دربرابر آلمان خط دفاعی ماژینو یا استحكامات ماژینو نام داشت. نیم میلیون فرانسوی درون این استحكامات جای داشتند. گران‌ترین و شاید زیباترین خطوط دفاعی تا آن زمان.

(خط دفاعی ماژینو قبل از جنگ جهانی دومتوسط فرانسوی‌هاساخته شد شامل یک رشته استحکامات به طول ۳۲۲ کیلومتر بود و به منظور دفاع از مرز فرانسهبا آلمانساخته شد. احداث این خط دفاعی بیش از ده سال به طول انجامید)

پس از روی كار آمدن هیتلر وینستون چرچیل گفت: " خدا را شكر كه ارتش فرانسه در كنار ما است" . اما این ارتشی نبود كه انتظار آن را داشتند. 10 می 1940 ساعت 5:30 صبح حمله آلمانها به هلند آغاز می‌شود. آنها قصد دارند تا قبل از رسیدن قوای فرانسه و انگلیس هلند و بلژیك را تصرف كنند. فرانسوی‌‌ها بیش از نیمی از بهترین نیروهایشان را به همراه قوای انگلیس به سمت بلژیك می‌فرستند. درست به میان تله هیتلر و ژنرالهایش. حالا آلمانها از طریق جنگل آردن (جایی كه تصور آن هم نمی‌رفت و استحكامات ماژینو در آنجا كشیده نشده بود) وارد خاك فرانسه می‌شوند. نیروی هوایی انگلیس و فرانسه حمله می‌كنند اما شكست سنگینی می‌خورند و نیمی از هواپیماهایشان سرنگون می‌شوند. هلند تسلیم می‌شود و در 17 می بروكسل پایتخت بلژیك سقوط می‌كند. دیگر تنها یك معجزه می‌تواند مانع از سقوط پاریس شود. 12 میلیون شهروند فرانسوی خانه‌هایشان را رها كرده و به سوی جنوب كشور می‌روند. در 10 ژوئن دولت فرانسه پایتخت را ترك می‌كند. و در همان روز موسیلینی ایتالیا را به نفع آلمان وارد جنگ می كند. چند روز بعد در 14 ژوئن 1940 پاریس سقوط می‌كند.

وینستون چرچیل گفت:" نبرد فرانسه پایان یافت، حالا نبرد بریتانیا شروع می شود"

 

 تصویری از شهروندان كشته شده فرانسوی

 

قسمت چهارم: تنها - می 1940 تا می 1941

با شكست فرانسه، 350 هزار نیروی باقیمانده از بندر دانكرك به سوی انگلستان گریختند. حالا انگلستان به تنهایی باید با آلمان بجنگد. طراح‌هایی برای حمله به بریتانیا ارائه می‌شد اما در نهایت تصمیم گرفته شد تا ابتدا برتری هوایی كسب شود. در ژوئن 1940 نبرد بین هواپیماهای آلمان و بریتانیا آغاز می‌شود Battle of Britain (نبرد بریتانیا). در آنزمان انگلستان به سیستم رادار مجهز شده بود كه كل كشور را پوشش می‌داد. به این ترتیب آلمان پیروزی چندانی نیافت در 13 آگوست "گورینگ" فرمانده نیروی هوایی تغییر تاكتیك می‌دهد و حمله به رادرها را شروع می‌كند.پس از مدتی دوباره تغییر تاكتیك می‌دهد و بمباران شبانه لندن آغاز می‌شود. در انتها این نبرد بدون پیروزی آلمان تمام شد تقریبا 2000 هواپیمای آلمانی در برابر 1500 هواپیمای انگلیسی سرنگون شدند و تلفات آلمانها نیز دوبرابر بیشتر بود. از سپتامبر 1940 تا می 1941 بیش از 40 هزار نفر در بمباران‌های هوایی مردند كه نیمی از آنها از اهالی لندن بودند. بریتانیا در یونان و در جزیره "كرت" در 20 می 1941 با قوای آلمان روبرو می‌شود اما در" نبرد كریت" Battle of Creteشكست خورده و نیروهای انگلیسی ناچار به ترك یونان می‌شوند. امپراطوری بریتانیا در برابر آلمان‌ها ناتوان شده و بمباران‌های شبانه تلفات سنگینی وارد می‌كند تنها در یك شب سه هزار نفر در اثر بمباران كشته می‌شوند. اما درست در بدترین زمان اتفاقی می افتد كه سرنوشت جنگ و بریتانیا را عوض می‌كند...

 

شهر لندن در آتش بمب‌های آلمانی در حال سوختن- 1940

 

قسمت پنجم: عملیات بارباروسا - 1941

پس از پیمان صلح با روسیه در سال 1939، هیتلر از خطر ارتش بزرگ روسیه آسوده می‌شود. حالا پس از دو سال هیتلر قسمت‌های زیادی از اروپا را اشغال كرده و به روسیه توجه دارد. استالین بسیاری از ژنرالهایش را یا كشته یا به زندان انداخته، در نبرد فنلاند ناتوانی ارتش روسیه آشكار شد و در برخورد دو نیرو در لهستان افسران آلمانی گزارش دادند كه روسها از نظر تجهیزات بسیار ضعیف هستند. با توجه به شواهد به دست آمده هیتلر تصمیم به یورش به روسیه می‌گیرد. و این در حالی بود كه روسیه با وجود این ضعف‌ها، بزرگترین ارتش جهان را در اختیار داشت. در آوریل 1941 هیتلر به یوگسلاوی حمله می‌كند. نبرد یوگسلاوی حمله به روسیه را چند هفته عقب می‌اندازد. در 22 ژوئن 1941 بزرگترین حمله در تاریخ جنگ آغاز می‌شود. سه و نیم میلیون سرباز آلمانی به روسیه حمله می‌كنند. در همان روز اول سه لشكر روس نابود می‌شوند. و به پنج لشكر دیگر صدمات شدیدی وارد می شود. در دو روز اول جنگ دو هزار هواپیمای روس كه اغلب بر روی زمین بودند نابود می‌شوند . تنها پس از یك هفته آلمانها در نیمه راه مسكو بودند و یكماه بعد از جنگ مساحتی بزرگتر از كشور آلمان را اشغال كرده بودند. در ماه ژولای و در دو نبرد 6 هزار تانك روس نابود می‌شوند. در دو هفته اول جنگ 500 هزار سرباز روس كشته شدند و یك میلیون سرباز دیگر نیز به اسارت درآمدند. ژنرالهای آلمانی تصمیم دارند قبل از هر چیز مسكو را تصرف كنند اما برای هیتلر اولویت مسكو نیست او به شهرهای جنوب فكر می‌كند. در ماه آگوست او به ارتش دستور می‌دهد به سوی جنوب و "كیو" بروند. در ماه سپتامبر "كیو" پایتخت اكراین سقوط می‌كند. 300 هزار سرباز روس به اسارت گرفته می‌شوند. از هر 100 زندانی روسی كه در كیو اسیر شدند تنها سه نفر تا پایان جنگ زنده ماندند. تا پایان سپتامبر یعنی سه ماه پس از جنگ، روسیه سه میلیون كشته داده بود. اما روسیه سرزمینی بسیار پهناور است با مردمانی بیشمار و پس از این شكست‌ها جهان را شگفت زده كرد. در 2 اكتبر 1941 نبرد مسكو (Battle of Moscow) آغاز می‌شود. در همان ابتدا 700 هزار سرباز روس اسیر می‌شوند اما اولین برف زمستانی می‌بارد و سربازان آلمانی متوجه می‌شوند كه برای زمستان تداركی ندیده‌اند. اولین برف آب می‌شود و جاده‌ها عملاً برای عبور غیرممكن می‌شوند. پس از مدتی زمین یخ می‌زند و ارتش به سوی مسكو حركت می‌كند در 26 نوامبر آلمان‌ها به 50 كیلومتری مسكو می‌رسند هنوز روس‌ها منتظرند و در یك صبح سرد دما به 40 درجه زیر صفر می‌رسد، ارتش آلمان به دلیل سرما عملاً توان حركتش را از دست می‌دهد. با سردتر شدن هوا بسیاری از تجهیزات جنگی غیرقابل استفاده می‌شوند. چنان سرد كه حتی تفنگ‌ها نیز شلیك نمی‌كردند. در 6 دسامبر درحالیكه آلمان‌ها به 30 كیلومتری كاخ كرملین رسیده‌اند اولین ضدحمله روس‌ها آغاز می‌شود. ( دو روز بعد هواپیماهای ژاپنی به ناوگان دریایی آمریكا در "پل‌هاربر" حمله كردند) برای نخستین بار ارتش آلمان شكست خورد و ناچار به عقب نشینی از مسكو می‌شود تا یك ماه پس از شروع حمله 300 هزار سرباز آلمانی كشته یا دستگیر شدند

 

قسمت ششم: ژاپن از 1931-1942

یكی از كشورهایی كه پس از جنگ اول جهانی بسیار صدمه دید ژاپن بود. جمعیت ژاپن بسرعت بالا می‌رفت و هر ساله میلیون‌ها شكم گرسنه به آنها اضافه می‌شد. ژاپن هیچ مواد خام معدنی نداشت و از بین رفتن محصولات كشاورزی و بیكاری صدمات شدیدی به این كشور وارد میكرد در این وضعیت عقاید افراطی ملی گرایی و نژادپرستانه رشد می‌كند. به تدریج ارتش كشور را تحت كنترل كامل می‌گیرد. امپراطور تصمیم دارد تا در امور كشور دخالت نكند برای همین ارتش هرچه بیشتر قدرتمند می‌شود. شبه جزیره كره مدتها متعلق به ژاپن بود و پس از شكست ناوگان روسیه تزاری در سال 1905 ژاپن حق داشتن نیروی نظامی در "منچوری" و بهره‌برداری از معادن ذغال سنگ و آهن آنجا را داشت. ژاپن تصمیم می‌گیرد منچوری را بخشی از خاك خود كند برای همین به ارتش ضعیف آن حمله می‌كند و به سرعت پیروز می‌شود. كشورهای جهان در مقابل این عمل سكوت می‌كنند. تسخیر راحت منچوری و سكوت كشورهای جهان باعث می‌شود تا ژاپن به همسایه دیگرش چین توجه كند. چین در آن زمان 500 میلیون جمعیت داشت در سال 1937 ژاپن به چین حمله می‌كند. ارتش نامنظم چین بدون تجهیزات كافی قادر به مقابله نیست ژاپنی‌ها با بمباران بی‌دلیل شهرها و كشتن مردم به سرعت پیشروی می‌كنند. در دسامبر 1937 به "نانكینگ" مهمترین شهر چین می‌رسند. و در این شهر یكی از بزرگترین جنایت‌های جهان را مرتكب می‌شوند. با خونسردی كامل 200 هزار انسان را قتل و عام و زنده به گور می‌كنند. (كشتار نانجینگ یا نانكینگ) ”Nanking Massacre” . از جمله به 20 هزار زن و كودك تجاوز می‌كنند. به شكلی كه خانه به خانه به دنبال دختران جوان می‌رفتند. زنان بلافاصله پس از تجاوز كشته می‌شدند. و اغلب به طرز وحشیانه‌ای دست ، پا و یا آلت تناسلی آنها بریده می‌شد. (تصاویری از این جنایت‌ها را در لینك زیر می‌توانید مشاهده كنید) .حتی حكومت آلمان نازی هم از این عمل شوكه شده بود و خواستار توقف آن شد. سپس در مرز منچوری به ارتش روسیه حمله می‌كنند اما ارتش روسیه قدرتمندانه جلوی آنها را می‌گیرد و دو هفته بعد تقاضای آتش‌بس می‌كنند. به این ترتیب ژاپن به آلمان و ایتالیا نزدیك‌تر شده. با سقوط فرانسه ژاپنی‌ها متوجه مستعمرات فرانسه و انگلیس در مالزی، فیلیپین، تایلند و سنگاپور می شوند. در مقابل آمریكا صادرات آهن و نفت را به ژاپن تحریم می‌كند. در سپتامبر 1940 سه كشور آلمان، ایتالیا و ژاپن در برلین هم‌پیمان می‌شوند. ژاپنی‌ها هیئتی را برای مذاكره با آمریكا و از سرگیری روابط می‌فرستند اما مذاكرات به نتیجه نمی‌رسد. در 7 دسامبر 1941 هواپیماهای ژاپنی به ناوگان دریایی آمریكا در "پرل‌هاربر" حمله می‌كنند. تقریبا همه رزم‌ناوهای آمریكایی غرق می‌شوند اما ناوهای هواپیمابر آمریكا در پل‌هاربر نبودند. در 10 دسامبر دو رزم‌ناو انگلیسی به نام "پرینس ولز" و " ریپالس" توسط هواپیماهای ژاپنی غرق می‌شوند. ژاپنی‌ها همزمان به همه جزایراطرافشان حمله می‌كنند، مالزی، فیلیپین و ... .در مالزی و سنگاپور نیروهای ارتش ژاپن نیروهای انگلیس را به سختی شكست میدهند و 130 هزار نیروی انگلیسی اسیر می‌شوند

 

قتل عام نانكینگ

http://en.wikipedia.org/wiki/Nanking_Massacre

 

 قسمت هفتم: در مسیر پیروزی آمریكا از 1939 تا 1942

ایالات متحده در جنگ جهانی اول حضور داشت پس از اتمام جنگ انتقادهای زیادی درباره شركت آمریكا در جنگ شد. با شروع جنگ دوم جهانی از هر 10 آمریكایی 9 نفر مخالف دخالت ایالات متحده در جنگ بودند. سال 1940 فرانكلین روزولت مجددا رئیس جمهور آمریكا می‌شود. و با توجه به پیروزی‌های آلمان و خطر احتمالی تصمیم می‌گیرد تا كمك‌های بشر دوستانه به قوای متفقین كند. بویژه كمك‌های بسیاری به روسیه درحال شكست شد از فرستادن غذا و مواد اولیه گرفته تا سلاح. چندین بار كشتی‌های آمریكایی توسط زیردریایی‌های آلمان غرق می‌شوند اما روزولت همچنان تلاش می كند تا وارد جنگ نشود. با حمله 7 دسامبر به "پرل هاربر" آمریكا به ژاپن اعلان جنگ می‌كند. چند روز بعد هیتلر به آمریكا اعلان جنگ می‌كند. در ابتدای جنگ با ژاپن و در 8 می 1942 نیروهای آمریكایی در فلیپین تسلیم قوای ژاپن می‌شوند و 80 هزار سرباز آمریكایی اسیر می‌شود. در 4 ژوئن 1942 در اقیانوس آرام یكی از بزرگترین نبردهای دریایی روی می‌دهد battle of Midway و چهار ناو هواپیمابر ژاپنی غرق می‌شوند این نبردآغازی برای شكست‌های ژاپن و فروپاشی امپراطوریش می‌شود. در 7 آگوست 1942 تفنگداران دریای آمریكایی در جزیره "گوآدا كانال" پیاده می‌شوند و اولین نبرد زمینی ایالت متحده و ژاپن آغاز می‌شود. در نوامبر 1942 ششصد كشتی پر از نیروهای نظامی و تجهیزات به سوی شمال آفریقا برای جنگ با آلمان می‌روند.

قسمت هشتم:   بیابان- شمال آفریقا از 1940 تا 1943

موسیلینی رویای تصرف آفریقا را داشت. و مهم‌ترین كشور مصر بود. در سال 1940 در حدود 250 هزار نیروی ایتالیا وارد لیبی می‌شوند. سپس 300 هزار نفر به اتیوپی می‌روند. در مقابل آنها 30 هزار نیروی انگلیسی از مصر محافظت می‌كردند. در سپتامبر 1940 مردان موسیلینی به مصر حمله می‌كنند. با وجود برتری نفرات ایتالیایی‌ها به سختی شكست می‌خورند و 200 هزار سرباز ایتالیایی اسیر می‌شوند. هیتلر برای كمك به متحدش اروین رومل را به آفریقا می فرستد. رومل به سرعت انگلیسی‌ها را به عقب راند. اما بندر توبروك كه مسیر سوخت و تداركات از اروپا بود همچنان در دست قوای انگلیس می‌ماند. چرچیل فرماندهانش را وادار به حمله می‌كند. دوسوم تانكهای انگلیسی منهدم می‌شوند (300 تانك) ، با وجود این شكست در نبرد بعدی بدلیل نرسیدن سوخت تانك‌ها رومل از كار می‌افتند و قوای آلمانی چند صد كیلومتر عقب نشینی می‌كنند. رومل حمله مجددی می‌كند و قوای انگلیسی دوباره تا توبورك عقب می‌روند. به مدت یك سال نبرد بین نیروی‌ها انگلیسی و آلمانی كمابیش ادامه دارد در 11 آوریل 1941 "توبروك" كاملاً توسط قوای رومل محاصره می‌شود. نیروهای انگلیسی تا" العلمین" در شمال مصر عقب نشینی می‌كنند. در ماه ژولای 1942 یكی از مهمترین نبردهای جنگ دوم جهانی روی می‌دهد نبرد العلمین اول First Battle of El Alamein (1–27 July 1942) در نبرد العلمین هیچ چیز به نفع رومل نبود. سوخت به اندازه كافی نبور، قوای متفقین از نظر تعداد و تجهیزات بیشتر بودند و تمام توجه هیتلر به نبرد با روسیه بود. با این وجود نبرد العلمین برنده مشخصی نداشت. و تنها از نظر استراتژیكی قوای متفقین برتری یافتند. چرچیل یكی از فرماندهانش به نام "مونتگمری" را برای رهبری نیروهای آفریقا انتخاب می‌كند چند ماه بعد . نیروهای انگلیس، استرالیا، نیوزیلند، هند، آفریقای جنوبی، یونان، لهستان، چك و فرانسه برای دومین حمله به نیروهای آلمانی و ایتالیایی آماده می‌شوند نیروهای متفقین از نظر تعداد نفرات و تجهیزات دوبرابر بیشتر از نیرو‌های آلمان بودند. در 23 اكتبر 1942 نبرد دوم العلمین آغاز می‌شود. Second Battle of El Alamein در میانه جنگ 800 تانك شرمن آمریكایی به نیروهای انگلیسی می‌پیوندند درحالیكه تانك‌های آلمانی تنها 100 عدد بود. چند روز بعد تعداد تانك‌های رومل به 35 عدد می رسد درحالیكه مونگمری هنوز 600 تانك در اختیار داشت. تا 12 روز پس از آغاز جنگ آلمانها شكست سنگینی خورده بودند و عقب نشینی كردند. در 13 نوامبر بندر توبروك دوباره به دست قوای متحدین افتاد. در نبرد العلمین دوم 30 هزار سرباز آلمانی، ایتالیایی و 13 هزار سرباز متفقین كشته شدند.

 

قسمت نهم: استالینگراد از 1942 تا 1943

تلاش آلمان برای فتح مسكو در سال 1941 شكست خورد و در این تلاش آلمان یك میلیون سربازش را از دست داد. یك سال پس از ناكامی در روسیه به دلیل زمستان سخت، در تابستان 1942 آلمان‌ها دوباره تصمیم به حمله‌ای گسترده می‌گیرند. ارتش ششم آلمان (فاتح فرانسه) ماموریت دارد به شرق و به دورترین نواحی كه "ورماخت" تاكنون رسیده برود. این‌بار هیتلر به جنوب روسیه و معادن نفت آنجا توجه داشت. سه چهارم نفت روسیه در آنجا بود. هیتلر نیروهایش را به دو بخش تقسیم می‌كند. ارتش ششم و لشكر زرهی چهارم پانزر حركت می‌كنند. هدف آنها استالینگراد و جدا كردن قفقاز و جنوب روسیه از بقیه كشور است. سپس بقیه نیروها به سمت "روستوف" و میادین نفتی می‌روند. نقشه روس‌ها عقب نشینی بود هر چه آلمان‌ها پیشروی میكردند از روس‌ها خبری نبود. هیتلر تصور می‌كرد ارتش روسیه شكست خورده است. در پایان ژولای نیروهایش به "روستوف" وارد می‌شوند. پس از اشغال "روستوف" هیتلر مسیر بسیاری از نیروهایش را به جنوب تغییر می‌دهد. در 23 آگوست تانك‌های پانزر به ولگا و شمال استالینگراد می‌رسند. استالین دستور داد كه از این لحظه حتی یك قدم هم عقب‌نشینی نخواهیم كرد.و اجازه تخلیه كامل شهر را نداد برای اینكه می‌گفت سربازان در یك شهر مسكونی با انگیزه بالاتری خواهند جنگید آلمان‌ها به مدت سه روز استالینگراد را بمباران كردند. با وجود بمباران سنگین شهر تسلیم نشد. در اوایل سپتامبر آلمان‌ها اولین حمله به شهر را آغاز كردند.

.

.

.

قسمت بیست ششم : خاطرات

 

 

The series has 26 episodes.
     


1
    

"A New Germany 1933–1939
    

The rebirth of Germany and growth in power of the Nazi Party leading up to the outbreak of war. Interviewees include Ewald-Heinrich von Kleist-Schmenzin, Werner Pusch and Christabel Bielenberg.

2
    

"Distant War -September 1939 – May 1940
    

The invasions of Poland, the Winter War, the sinking of the Graf Spee, the "phony war" and failure in Norway and the elevation of Winston Churchill to Prime Minister. Interviewees include Lord Boothby, Lord Butler, Admiral Charles Woodhouse, Sir Martin Lindsay and Sir John "Jock" Colville.

3
    

"France Falls May – June 1940
    

French politics, the Maginot Line, the Saar Offensive, Blitzkrieg warfare and the Nazi invasion of France and the Low Countries. Interviewees include General Hasso von Manteuffel, General André Beaufre, and Major General Edward Spears.

4
    

"Alone  May 1940 – May 1941
    

The Battle of Britain, retreats in Greece, Crete and Tobruk, and life in Britain between the evacuation at Dunkirk and Operation Barbarossa. Interviewees include Anthony Eden, J. B. Priestley, Sir Max Aitken, Lieutenant General Adolf Galland and Sir John "Jock" Colville.

5
    

"Barbarossa June – December 1941
    

After dominating southeastern Europe through force or intrigue, Germany begins Operation Barbarossa, the massive invasion of Soviet Union. Despite several quick victories, the invasion ultimately stalls after a failed assault on Moscow during Russia's harsh winter. Interviewees include General Walter Warlimont, Albert Speer, Paul Schmidt, Grigori Tokaty and W. Averell Harriman.

6
    

"Banzai!: Japan (1931–1942)"
    

The rise of the Japanese Empire, the Sino-Japanese War, the Soviet-Japanese border conflicts, Pearl Harbor and the early Japanese successes in the fall of Malaya and Singapore. Interviewees include Kōichi Kido, Minoru Genda, and J. G. Smyth.

7
    

"On Our Way: U.S.A. 1939–1942
    

The opposition by various factions to the United States of America entry into the war, U-boat attacks on Atlantic convoys and America's gradiated responses, the mobilization of America after Pearl Harbor, the loss of the Philippines, the Doolittle Raid, Midway and Guadalcanal. Interviewees include J. K. Galbraith, John J. McCloy, Paul Samuelson, Isamu Noguchi, Richard Tregaskis and Vannevar Bush.

8
    

"The Desert: North Africa  1940–1943
    

The desert war, starting with Italy's unsuccessful invasion of Egypt and the successive attacks and counter-attacks between Germany and Commonwealth forces, and the Africa Korps's eventual defeat at El Alamein. Interviewees include General Richard O'Connor, Major General Francis de Guingand and Lawrence Durrell.

9
    

"Stalingrad  June 1942 – February 1943
    

The mid-war German situation in Southern Russia resulting in the Battle of Stalingrad, and its ultimate German catastrophe.

10
    

"Wolf Pack: U-Boats in the Atlantic 1939–1944
    

The submarine war emphasizing mainly the North Atlantic. Tracks the development of both the convoy system and German submarine strategy. Interviewees include Grand Admiral Karl Dönitz and Otto Kretschmer.

11
    

"Red Star: The Soviet Union 1941–1943
    

The rise of the Red Army, mobilisation of Soviet production, the Siege of Leningrad, the Soviet partisans and the Battle of Kursk.

12
    

"Whirlwind: Bombing Germany (September 1939 – April 1944)"
    

The development of British and American strategic bombing in both success and setback. Interviewees include Marshal Sir Arthur Harris, Albert Speer, James Stewart, William Reid, General Curtis LeMay, Werner Schröer, Lieutenant General Adolf Galland and General Ira C. Eaker.

13
    

"Tough Old Gut: Italy November 1942 – June 1944
    

Emphasizes the difficult Italian Campaign beginning with Operation Torch in North Africa, the invasion of Sicily; Salerno, Anzio, Cassino; and the capture of Rome. Interviewees include General Mark Clark, Field Marshal Lord Harding, Bill Mauldin and Wynford Vaughan Thomas.

14
    

"It's A Lovely Day Tomorrow: Burma (1942–1944)"
    

The jungle war in Burma and India—what it "lacked in scale was made up in savagery". Interviewees include Mike Calvert, Sir John Smyth and Vera Lynn (the episode title is the name of one of her songs), and Lord Mountbatten of Burma.

15
    

"Home Fires: Britain 1940–1944
    

Life and politics in Britain from post-Battle of Britain to the first V-1 attacks. Interviewees include Lord Butler, Lord Shinwell, Lord Chandos, Tom Driberg, Michael Foot, Cecil Harmsworth King and J. B. Priestley.

16
    

"Inside the Reich: Germany 1940–1944
    

German society and how it changes as its fortunes of war are reversed. Censorship and popular entertainment, the transformation of German industry, the recruitment of female and foreign labour, allied bombing, German dissent—including the 20 July plot, and the mobilisation of the Volkssturm towards the war's end. Interviewees include Albert Speer, Otto John, Traudl Junge, Richard Schulze-Kossens and Otto Ernst Remer.

17
    

"Morning  June – August 1944
    

The development and execution of Operation Overlord starting with the failed Dieppe Raid, followed by the allied breakout and battles at Bocage and Falaise. Interviewees include Lord Mountbatten of Burma, Kay Summersby, James Martin Stagg and Major General J. Lawton Collins.

18
    

"Occupation: Holland (1940–1944)"
    

Emphasizes life in the Netherlands under German occupation, when citizens chose to resist, collaborate or remain passive. Interviewees include Louis de Jong (who also served as adviser for this episode) and Prince Bernhard of the Netherlands.

19
    

"Pincers August 1944 – March 1945
    

Operation Dragoon, the liberation of Paris, the Allied breakout in France and the failure of Operation Market Garden, the Warsaw Uprising, the Battle of the Bulge and the crossing of the Rhine. In the East, the Romanian coup and the Soviet advance through Ukraine to East Prussia. Interviewees include Lieutenant General Brian Horrocks, Wynford Vaughan Thomas, General Hasso von Manteuffel, Major General Francis de Guingand, W. Averell Harriman and Major General J. Lawton Collins.

20
    

"Genocide 1941–1945
    

Begins with the founding of the S.S. and follows the development of Nazi racial theory. It ends with the implementation of the Final Solution.

21
    

"Nemesis: Germany February – May 1945
    

The final invasion of Germany by both the Western and Eastern allies, the bombing of Dresden, and the events in the Führerbunker during the fall of Berlin. Interviewees include Albert Speer, Traudl Junge and Heinz Linge.

22
    

"Japan 1941–1945
    

Japan's society and culture during wartime, and how life is transformed as the country gradually becomes aware of increasingly catastrophic setbacks including the Doolittle raid, defeat at Midway, the death of Isoroku Yamamoto, the Battle of Saipan, Okinawa and the relentless bombing of Japanese cities. Interviewees include Toshikazu Kase and Naoki Hoshino.

23
    

"Pacific February 1942 – July 1945
    

The successive and increasingly bloody land battles on tiny islands in the expansive Pacific, aimed towards the Japanese heartland. Following the bombing of Darwin, the over-extended Japanese are progressively turned back at Kokoda, Tarawa, Peleliu, the Philippines, Iwo Jima and finally Okinawa.

24
    

"The Bomb February – September 1945
    

The development of the atomic bomb, the ascendency of President Harry Truman, emerging splits in the Allies with Joseph Stalin, and the atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki, ultimately leading to the surrender of Japan. Interviewees include Toshikazu Kase, Yoshio Kodama, Marquis Koichi Kido, Major General Charles Sweeney, Brigadier General Paul Tibbets, Alger Hiss, W. Averell Harriman, Lord Avon, McGeorge Bundy, John J. McCloy, General Curtis LeMay and Hisatsune Sakomizu.

25
    

"Reckoning April 1945
    

The situation in post-war Europe including the allied occupation of Germany, demobilisation, the Nuremberg Trials and the genesis of the Cold War. The episode concludes with summations about the ultimate costs and consequences of the war. Interviewees include Charles Bohlen, Stephen Ambrose, Lord Avon, Lord Mountbatten of Burma, Hartley Shawcross, Noble Frankland and Alger Hiss.

26
    

"Remember"
    

How the war – both good and bad experiences – was experienced and remembered by its witnesses.

 

هشت قسمت اضافه این مجموعه در 12 ساعت به شرح زیر می‌باشند

1- رایش سوم :‌آلمان هیتلر ، مردم آلمان

2- رایش سوم : آلمان هیتلر ، جنگ بزرگ

3- دوبار مرگ هیتلر

4- خاطرات منشی هیتلر

5- قهرمانان جنگ

6- از جنگ تا صلح

7- آخرین راه حل (راه حل نهایی) در مورد یهودیان – قسمت اول

8- آخرین راه حل (راه حل نهایی) در مورد یهودیان – قسمت دوم

 

Additional episodes

Hitler's Germany: The People's Community , 1933–1939

Hitler's Germany: Total War 1939–1945

The Two Deaths of Adolf Hitler

Secretary to Hitler

Warrior - Reflections of Men at War- directed by Alan Afriat

From War to Peace

The Final Solution: Part One

The Final Solution: Part Two

نام لاتين The World At War
تعداد و نوع DVD ده عدد DVd9 و يك DVD5
تصوير 4:3
زبان انگلیسی
مدت زمان 34 ساعت در مجموع
سال انتشار و يا ساخت ساخته سال 1974
كد محصول ML6036

تاکنون هیچ نقدی از طرف کاربران نوشته نشده.

یک نقد بنویسید

جهان در جنگ

جهان در جنگ

بیست و دو ساعت "مستند جهان در جنگ" و 12 ساعت مستندهایی درباره " جنگ جهانی دوم" در این مجموعه گرانبها در 34 ساعت گردآوری شده است. این مجموعه را می توان یكی از بهترینو كامل‌ترین مجموعه‌ها درباره جنگ جهانی دوم دانست.

یكی از كامل‌ترین مستندها درباره جنگ جهانی دوم در 34 ساعت و یازده DVD9. مستندی كه رویدادها و نبردهای جنگ جهانی دوم را از سالها قبل از شروع آن و شكل‌گیری آلمان نازی و ژاپن تا پایان جنگ همراه با تصاویری تاثیرگذار و گاه تكان‌دهنده از آن زمان بررسی می‌كند.