ابر سازه‌های آمریکا نمایش بزرگتر

ابر سازه‌های آمریکا

ST3024

محصول جدید

این مستند در دو DVD نگاهی دارد به بعضی از باشكوه‌ترین و مدرن‌ترین دستاوردهای مهندسی و هنری قرن بیستم در آمریكا. در پشت هر یك از این داستانی نهفته است، مهندسی با بینشی جسورانه، طرحی بزرگ، مشكلاتی كه باید بر آنها غلبه كرد و اتفاقات نگواری كه در زمان ساخت از راه می‌رسند

جزییات بیشتر

160,000 ریال

افزودن به لیست دلخواه

قسمت اول –DVD1

بزرگترین تندیس دنیا

1- یادبود ملی کوه راش‌مُر (Mount Rushmore National Memorial)‏ یک پارک و یادبود ملی در ایالت داکوتای جنوبی در ایالات متحده آمریکا است.

بر روی کوهی در این مکان، چهره چهار تن از مشهورترین رئیس جمهور‌های آمریکابر روی سنگ کوه در مقیاس بزرگ کنده کاری شده است.

گوتزون بورگلوم، (Gutzon Borglum) هنرمند مجسه ساز این اثر کوه راشموررا برای ساخت یادبود انتخاب کرد زیرا کار کردن روی صخره‌های آن ساده‌تر به نظر می‌رسید.

از راست به چپ: آبراهام لینکلن، تئودور روزولت، توماس جفرسون، و جرج واشینگتن هستند.

 

 

 

 

 

 

بزرگترین ساختمان جهان

2- مرکز فضایی جان اف کندی ( John F. Kennedy Space Center)‏ محل پرتاب سفینه‌ها و موشک‌هایفضایی ناسا است که در جزیره" مریت" در ایالت فلوریدای آمریکاواقع شده است. این مرکز که در میانه راه "میامی"و "جکسون‌ویل"قرار دارد به طول ۵۵ کیلومتر، عرض تقریبی ۱۰ کیلومتر و مساحت ۵۶۷ کیلومتر مربع است. در این مرکز حدود ۱۷,۰۰۰ نفر مشغول به کار هستند.

این مرکز یکی از جاذبه‌های توریسیتی ایالت فلوریدا است.

نام این پایگاه به نام جان اف کندی، رئیس جمهور فقید ایالات متحده که در سوء قصدی در ۲۲نوامبر۱۹۶۳در شهر دالاسجان سپرد نام گذاری شده است. کندی ۳۵امین رئیس جمهور آمریکابود و از حزب دموکراتبرای ریاست جمهوری انتخاب شده بود.

از سال ۱۹۵۸ در پی تأسیس ناسا، این مرکز به پایگاه پرتاب فضایی ایالات متحده تبدیل شد و موشک‌های گوناگون را راهی فضا کرد. موشک‌های رداستون (Redstone)، ژوپیتر آی‌آربی‌ام (Jupiter IRBM)، ژوپیتر سی (Jupiter-C)، پرشینگ (Pershing)، پولاریس (Polaris)، تور (Thor)، اطلس (Atlas)، تایتان (Titan)، و مینوتمن(Minuteman) همگی از این مرکز به فضا پرتاب شدند.

 

 

 

 

بزرگترین استادیوم سرپوشیده جهان

3- گنبد بزرگ لویزیانا – یا گنبد بزرگ مرسدس بنز

Mercedes-Benz Superdome, Louisiana Superdome

وقتی در سال 1988 بیش از 88 هزار نفر برای ملاقات با پاپ ژان پل دوم به این استادیوم آمدند. این تجمع بزرگترین گردهمایی در زیر یك سقف بود. اما از آن عجیب‌تر داستان ساخته شدن این استادیوم بزرگ در لویزیانا است. نكته عجیب اینكه این استادیوم هیچ ستونی ندارد و دو استادیومی كوچكتری كه قبل از این بدون ستون ساخته شده بودند فرو ریختند بودند. استادیوم شهر كانزاس یك روز پس از اینكه طراح و مهندس آن به خاطرش جایزه گرفته بود به دلیل بارش باران و باد شدید فرو ریخت. استادیوم دیگر به دلیل سنگینی برف ویران شده بود. اما رهبر تیم طراحی ارتوز دیویس مصمم به انجام اين كار بود.

 

 

 

4- دنیای والت دیزنی

DVD2

 

 

1- مجسمه آزادي

The Statue of Liberty (Liberty Enlightening the World

نيويورك دروازه ورود مهاجران به آمريكا است و 150 سال پيش در ناحيه منهتن از نيويورك هيچ نشانه‌اي كه سمبل مردم آمريكا باشد يافت نمي‌شد. در آنسوي اقيانوس و 5 هزار كيلومتر دورتر "فردریک بارتولدی"مجسمه‌ساز فرانسوی، ايده‌اي بزرگ در سر داشت و مي‌خواست براي نيويورك سمبلي كه به آن نياز دارد را بسازد. در سال 1875 او به مناسبت صدمين سال استقلال آمريكا كار ساخت مجسمه را آغاز كرد.

مجسمه آزادی یا تندیس آزادی که نام رسمی آن «آزادی روشنگر جهان» است مجسمهٔ بزرگی است که در سال ۱۸۸۶میلادیتوسط فرانسهبه ایالات متحده آمریکاهدیه داده شده‌است.

این مجسمه در جزیره آزادیدر بندر نیویورکنصب شده و به صورت نمادی برای خوش‌آمد گویی به مسافرانی که راه دریا به نیویورک می‌آیند درآمده‌است. این مجسمه که با رویه‌ای از مسپوشش یافته، در سال ۱۸۸۶ به مناسبت یکصدمین سال استقلال آمریکااز بریتانیاو به عنوان نمادی از دوستی فرانسهو آمریکابه این کشور اهدا شده‌است.

طرح مجسمه را فردریک بارتولدیمجسمه‌ساز فرانسوی، و سازه درونی آن را گوستاو ایفل، مهندس فرانسوی برج ایفل، طراحی کرده‌اند. اوژن ویوله لودوکنوع مسی را که برای پوشش مجسمه بکار رفته انتخاب کرده‌است.

مجسمه به شکل شخصیت زنی است ایستاده در حال گام برداشتن، که دور سرش را هفت اشعه نورانی فراگرفته‌است. او با دست چپ خود یک لوح سنگی را نگه داشته و با دست راست خود مشعلی فروزان را بالای سر خود نگه داشته‌است. روی لوح سنگی با شماره‌های رومی نوشته شده JULY IV MDCCLXXVI که نشانگر ۴ژوئیه۱۷۷۶میلادیو تاریخ استقلال آمریکا است.

امروزه مجسمه آزادی یکی از نمادهای مشهور کشور آمریکااست. قبل از همگانی شدن سفرهای هوایی، مجسمه آزادی اولین نشانی از آمریکا بود که مسافران کشتی‌ها هنگام نزدیک شدن به سواحل آمریکا مشاهده می‌کردند.

از نظر شمایل ظاهری، طراحی این مجسمه به مجسمه باستانی غول رودسو مجسمه کارلو بوروموئهکشیش ایتالیاییشباهتهایی دارد. این مکان یک میراث جهانی یونسکودر آمریکا می‌باشد.

2- پل بروکلین

Brooklyn Bridge

یک پل معلق در نیویورکآمریکاستکه بروکلینو منهتنرا به هم متصل می‌کند.

کار ساخت این پل که از قدیمی‌ترین پل‌های معلق آمریکاست در ۳ ژانویه ۱۸۷۰آغاز و در ۲۴ می ۱۸۸۳به اتمام رسید. این پل که بر روی رودخانه شرق ساخته شده است، با دهانه‌ی اصلی به طول ۴۸۶،۳ متر و طول کلی ۱۸۲۵ متر و عرض ۲۶ متر، از زمان ساخت تا سال ۱۹۰۳ طولانی‌ترین پل معلق جهان بود. همچنین این پل اولین پل معلق جهان با کابل‌های فولادی است.

در قرن نوزدهم بروكلين و منهتن دو منطقه جدا از هم بودند و رودخانه‌اي در ميان آنها جاري بود. تنها راه رفت و آمد بيتن اين دو محله كشتي بود. مهندسي آلماني به نام جان روبلينگ بزرگترين پل معلق جهان را طراحي مي‌كند اما هيچ كس نمي‌دانست چگونه بايد چنين چيزي را ساخت. اگر موفق مي‌شدند اين پل دوبرابر بزرگتر از هر پل ديگري در جهان مي‌شد. مهندسين انگليسي گفتند كه اين كار غيرممكن است. پسر روبلينگ به نام واشينگتن تصميم گرفت تا روياي پدرش را به حقيقت برساند . اما اين كار چهرده سال طول كشيد اولين مشكل اينكه چونه در عمق 25 متري رودخانه بايد كار كرد. آنها جعبه‌اي بسيار بزرگ از چوب طراحي كردند به نام صندوق هوا و آن را درون رودخانه كار گذاشتند تا كارگرها در انجا مشغول به كار شوند. اما هر چه به كف اين صندوق نزديك‌تر مي شويد هوا فشرده‌تر مي‌شود و درآنزمان كسي نمي‌دانست كه هواي فشرده چه خطراتي دارد. صدها كارگر شديداً مريض شدند و بعضي ها مي‌مردند. حتي خود واشينگتن روبلينگ نيز فلج شد. اتفاقي كه مي‌افتاد اين بود كه وقتي كارگران از عمق 25 متري به سطح برمي‌گشتند اختلاف فشار باعث ايجاد حباب‌هاي نيترژن درون خونشان مي شد و...

 

3- آسمان خراش امپایر استیت

Empire State Building

نيويورك بيش از هر شهر ديگري در دنيا با آسمان‌خراش‌هايش شناخته مي‌شود. در بسياري از خانه‌ها در نيويورك منظره‌اي كه از يك پنجره مي‌بينيد پنجره‌هاي ساختمان‌هاي ديگر است. اين طور نقل مي‌شود كه "ويليام لمب" طراح اين برج روزي يك مداد را در دست گرفت و گفت ساختماني به شكل اين مداد خواهم ساخت.

ساختمان امپایر استیت یک بُرج ۱۰۲ طبقه تجاری است که در محله منهتندر شهر نیویورکدر ایالات متحده آمریکاقرار دارد. ساختمان امپایر استیت در طول سال‌ها به یکی از «نمادهای کلان‌شهر نیویورک» تبدیل شده است. برج امپایر استیت از سال ۱۹۳۱تا سال ۱۹۷۲و تا پیش از ساخته شدن مرکز تجارت جهانی، بلندترین آسمان‌خراش در جهان محسوب می‌شد.

پی کنی این ساختمان در سال ۱۹۳۰شروع شده و در سال ۱۹۳۱، کمتر از ۱۴ ماه بعد افتتاح گردید . در این ساختمان کارگران شبانه روزی کار می کردند تا رکورد سرعت ساخت ساختمان را بشکنند ؛ در بعضی از مواقع تعداد ۳۴۰۰ کارگر بطور شبانه روزی به کار مشغول بودند . پنج نفر از كارگران در جريان ساخت اين برج كشته شدند

نام لاتين Superstructures of America
تعداد و نوع DVD دو عدد DVD5
تصوير 4:3
زبان انگلیسی، چینی
زيرنويس انگلیسی، چینی
مدت زمان دقیقه
سال انتشار و يا ساخت 2002
كد محصول ST3024

تاکنون هیچ نقدی از طرف کاربران نوشته نشده.

یک نقد بنویسید

ابر سازه‌های آمریکا

ابر سازه‌های آمریکا

این مستند در دو DVD نگاهی دارد به بعضی از باشكوه‌ترین و مدرن‌ترین دستاوردهای مهندسی و هنری قرن بیستم در آمریكا. در پشت هر یك از این داستانی نهفته است، مهندسی با بینشی جسورانه، طرحی بزرگ، مشكلاتی كه باید بر آنها غلبه كرد و اتفاقات نگواری كه در زمان ساخت از راه می‌رسند