سمورآبی نمایش بزرگتر

سمورآبی

NW1072

محصول جدید

فیلمی زیبا كه زندگی یك سمور آبی ماده و سه فرزندش را در یكی از رودخانه‌های انگلستان بررسی می‌كند.كاووشی در زندگی سمور آبی كه متاسفانه نسل آن در كشور ما در خطر انقراض است.

جزییات بیشتر

افزودن به لیست دلخواه

در سال 1927 "هنری ویلیامسون" داستانی زیبا و جذاب نوشت به نام "تاركا"، درباره زندگی و مرگ یك سمور آب در یكی از رودهای انگلستان و در ناحیه‌ای به نام "دِوُن". در آنزمان شكار سمور آبی ورزشی پرطرفدار بود و "تاركا" سرانجام توسط شكارچیان كشته می‌شود . امروزه سمور آبی این جاندار زیبا و زیرك در معرض انقراض قرار دارد و شكار آن ممنوع است.

آیا داستان او بر اساس واقعیت بوده؟ آیا هنورنوادگان “تاركا” در آنجا زندگی میكنند در این فیلم به آن رودخانه باز می‌گردیم تا با مطالعه زندگی سمور آبی با واقعیت‌ها و رازهای زندگی این جاندار آشنا شویم.

 

"سمور آبی یا شنگ" پستانداریست كه زندگیش وابسته به آب است. دارای جثه بزرگ وكشیده، پوزه پهن با سبیلهای بلند و کلفت، گوشها و چشم های کوچك است. سوراخهای بینی و گوش در آب قابلیت بسته شدن دارند.پاها كوتاهند و بین پنجه ها پرده دارند. رنگ بدن به رنگ قهوه ای و گلو و گونه ها به رنگ كرم می باشد. سبیلها اندامهای بسیار مهمی برای سمورهای آبی هستند چون وابسته به سیستم عصبی و بسیار حساسند و امكان ردیابی را در هر شرایطی به حیوان می دهند.دارای لامسه بسیار قوی هستند و قادرند تا درحالیكه در آب گل آلود با چشمانی بسته شنا میکنند از طریق سبیلها راهشان را پیدا کنند. پوشش بدن در این جاندار كوتاه و متراكم است و با قرار گرفتن در مجاورت لایه ای هوا خشك می شود.

اگرچه روی زمین به چابكی حركت می كند اما شناگر ماهریست و در آب با حركات موجی و نیروند بدن بوسیله ضربه پاها و هدایت دم شنا می‌كند و 2 دقیقه می تواند در زیر آب بماند. طول بدن 55 تا 80 سانتیمتر و طول دم 30 تا 50سانتیمتر و وزن بدن 5-14 كیلو گرم می باشد.

زیستگاهش اطراف رودخانه ها، نهرها، کانالهای آبیاری و دریاچه هاست. در نزدیكی آبها و در تونلهای زیر زمینی لانه می كنند.حیواناتی شبگرد و منزوی هستند، گاهی در روز هم دیده می شوند و به جستجوی غذا می پردازند اما معمولا روز را در لانه خود به استراحت می گذرانند و شبها فعالند. سمورهای آبی بسیار فعال و بازیگوشند و از سر خوردن و غلتیدن در كنارههای لجنی رودخانه لذت می برند.

شنگها چرخه تولید مثل دائمی دارند.مادهها دارای مرحله فحل دائمی هستند.نرها با ماده های متعدد كه در محدوده او هستند جفت گیری می كنند كه گاهی تعداد ماده ها به 6 می رسد. جفت گیری هم در آب و هم در خشكی انجام می شود.فصل مهم جفت گیری در زمستان است. دوران بارداری 60-70 روز می باشد. تعداد بچه های به دنیا آمده1-5 بچه می باشد با وزنی معادل 100-120 گرم.چشمها بسته می باشد و بچه ها بسیار نا توانند.بچه ها در 1 ماهگی چشم باز می كنند، تا 3 ماه از مادر شیر می خورند و بعد 2 ماه ار لانه بیرون می آیند. بچه ها تا 14 ماه در كنار مادر می مانند و بعد زندگی مستقل خود را شروع می كنند. بلوغ جنسی در 2_3 سالگی است.
سمورهای كوچك و جوان با هم بازی می كنند،می دوند،لیز می خورند و همدیگر را در آب تعقیب می كنند كه این رفتار به سمورهای جوان كمك می كند كه تكنیكهای شكار را بخوبی و كامل یاد بگیرند.

شنگها دارای صداهای متعددی هستند كه حدودا 15 نوع صدا است، صدای هشدار،صدای جفت گیری و ... صدای شنگ شامل جیغ زدن، صدای آرام و صدایی شبیه زوزه كشیدن است.
شنگها در انتهای بدن و زیر دم غده خوشبویی دارند كه رایحه خوشبویی از ان ترشح می كنند.این غده وسیله ارتباطی بین سمورهاست درباره محدوده زندگی، خصوصیات، جفت گیری و غیره.
ماهیها، سخت پوستان، نرم تنان، دوزیستان، پستانداران کوچک نظیر ول آبزی،پرندگان آبزی نظیر چنگر،مرغابی ، تخم پرندگان ، حشرات و مواد گیاهی در لیست غذایی سمورها هستند.
وجود "شنگ یا سمور آبی" در ایران تاکنون در تهران، گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان، فارس، خوزستان، آذربایجان و لرستان گزارش شده است .

اما هم اکنون وضعیت مخاطره انگیزی در کشور ایران دارد.متاسفانه بعلت گیر افتادن شنگها در تور های ماهیگیری و خفه شدنشان و شکار بی رویه بعلت پوست با ارزش این گونه و صادر کردن آن به کشورهای مختلف توسط قاچاقچیان پوست بر لبه انقراض قرار گرفته است و در لیست قرمز IUCN می باشد.

نام لاتين Natural World - On the Trail of Tarka
تعداد و نوع DVD یك عدد DVD5
تصوير 16:9
زبان انگلیسی
زيرنويس انگلیسی
مدت زمان 50 دقیقه
سال انتشار و يا ساخت 2008
كد محصول NW1072

تاکنون هیچ نقدی از طرف کاربران نوشته نشده.

یک نقد بنویسید

سمورآبی

سمورآبی

فیلمی زیبا كه زندگی یك سمور آبی ماده و سه فرزندش را در یكی از رودخانه‌های انگلستان بررسی می‌كند.كاووشی در زندگی سمور آبی كه متاسفانه نسل آن در كشور ما در خطر انقراض است.