سیاره زمین نمایش بزرگتر

سیاره زمین

NW1022

محصول جدید

این مستند 10 ساعته یكی از موفق‌ترین و پرهزینه‌ترین مستند‌هایی است كه تا به امروز درباره حیات وحش ساخته شده. مستندی كه نتیجه 5 سال كار سخت، 2000 روز سفر درون طبیعت و تلاش 40 فیلمبردار برای تصویربرداری از 200 نقطه مختلف جهان است.

این مستند موفق به دریافت جایزۀ امی شده و جایزۀ پیبادی شده. هم‌چنین برندۀ بهترین تهیه‌کنندگی در بافتا شده است.

جزییات بیشتر

افزودن به لیست دلخواه

سیاره زمین نخستین بار توسط بی‌بی‌سی وان در مارچ ۲۰۰۶ در بریتانیا پخش شد و سال بعد در آمریکا توسط شبکه دیسکاوری بازنگاری شد که گفتار متن آن، این بار توسط سیگورنی ویور خوانده شد. تا ژوئن ۲۰۱۰، این مجموعه مستند در ۱۳۰ کشور به نمایش درآمد

 

مجموعۀ سیارۀ زمین شامل ۱۱ قسمت است که هر قسمت آن به یک زیست‌گاه زمین می‌پردازد. پس از هر بخش ۵۰ دقیقه‌ای، ۱۰ دقیقه به پشت صحنۀ شیوۀ ساخت این مستند اختصاص یافته است

گفتار آغازین دیوید اتنبرو:

صد سال پیش، یک و نیم میلیارد نفر روی زمین زندگی می‌کردند. اکنون، بیش از شش میلیارد نفر سیارۀ شکنندۀ ما را اشغال کرده‌اند. اما با این حال، هنوز جاهایی هستند که توسط بشر دست‌نخورده مانده‌اند. این مجموعه شما را به سرزمین‌های تازه‌ای می‌برد و سیاره‌ای را همراه حیات‌وحش آن به شما نشان می‌دهد که تاکنون ندیده‌اید.

قسمت‌ها:

۱. از قطب تا قطب

این بخش دیدی کلی از چیزی است که بناست در ۱۰ قسمت بعدی به آن پرداخته شود.

 

۲. کوه‌ها

یخچال عظیم بالتورو گلاسیر

 

انسان‌ها با پذیرش خطر، به بلندترین نقاط سیارۀ قدم می‌گذارند، ممکن است برخی با صعود به کوهی عظیم، در اندیشۀ فتح آن باشند، این قسمت از حوضچه‌های اسید سولفوریک که نشان دهندۀ جنبش عظیم زیرزمینی هستند و از کم‌ارتفاع‌ترین و داغ‌ترین نقاط روی زمین می باشند و بیش از ۱۰۰ متر پایین‌تر از سطح دریا گرفته‌اند، تا آتشفشان ارتا اله که پیرترین آتشفشان فعال زمین است تا کوههای راکی در آمریکا و رشته کوه هیمالیا در نپال را شامل می‌شود.

 

۳. آب شیرین

تنها سه در صد از آب‌های سیارۀ ما شیرین هستند، با این حال این آب‌های ارزشمند سرشار از شگفتی می‌باشند و حیات همۀ موجودات زمین به آن بستگی دارد.

 

۴. غارها

غار لکوگوئیلا

غارها سرحد نهایی سیارۀ ما هستند، جهانی نهفته‌اند که تنها ماجراجوترین افراد یارای رفتن به آن‌جا را دارند. بزرگ‌ترین چاه‌غار جهان، غار پرستوها در مکزیک است که ۴۰۰ متر عمق دارد؛ یعنی برج ۱۰۲ طبقه امپایر استیت در نیویورک در آن جای می گیرد. این مکان‌های ژرف دوسال پیش از آنکه انسان بر ماه فرود آید برای اولین بار مورد کاوش قرار گرفتند. برخی از کم‌شناخته‌ترین و شگفت‌انگیزترین جانوران سیارۀ زمین در این غارها زندگی می کنند.

 

۵. بیابان‌ها

یک سوم سیارۀ ما را بیابان‌ها تشکیل داده اند، این سرزمین‌ها به نظر خالی از زندگی می‌آیند اما به طوری شگفت‌آور این گونه نیست، هرچند در همه بیابان‌ها بقای زندگی روندی ناپایدار دارد. همه بیابان‌ها گرم نیستند از سمت سیبری بادهایی با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت می وزند و برف را با خود به صحرای گوبی در مغولستان می آورند. گرمای بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد در اوج تابستان و افت دما تا ۴۰ درجه زیر صفر در میانه زمستان اینجا را در زمره خشک‌ترین بیابان‌های جهان قرار می دهد. اندک حیواناتی قادرند تا در این تغییرات شدید آب و هوایی دوام بیاورند، یکی از نادرترین و شاید پر طاقت‌ترین پستانداران زمین شتر باختری می‌باشد. این‌ها شگفتی‌هایی است که در پنجمین قسمت این مجموعه به تصویر درمی‌آیند.

 

۶. دنیاهای یخی

شفق قطبی در آلاسکا

هر دو قطب سیارۀ ما پوشیده از یخ است، آن‌ها بزرگ‌ترین و خشن‌ترین سرزمین‌های ناآرام جهان هستند. در هیچ نقطه از زمین تغییر فصل اینقدر مفرط صورت نمی گیرد . این امر موجب پیشروی و عقب‌نشینی هر سالۀ یخ‌ها می شود؛ زندگی در این‌جا تابع این قاعده است.

 

۷. جلگه‌های پهناور

جلگه‌های پهناور مکان‌هایی بی‌کران هستند. با وجود خلوت غریبشان، تصور خالی از سکنه بودن آنها توهمی بیش نیست. این جلگه‌های سیاره ما میزبان بزرگترین تجمعات حیات وحش روی زمین هستند. در بطن تمامی وقایع اینجا یک موجود زنده دارای نقشی اساسی است و آن علف است؛ این گیاه معجزه آسا، یک چهارم کل سرزمین‌های کرۀ زمین را پوشانده است.

 

۸. جنگل‌ها

یک قورباغۀ درختی

جنگل‌ها گلخانه‌های سیارۀ ما هستند. جنگل‌های بارانی گرمسیری تنها سه در صد از سیاره زمین را در بر می گیرند، با این حال زی‌ستگاه بیش از نیمی از گونه‌های جانوری جهان هستند. اما چگونه این تعداد انواع گیاهان و جانوران در این مساحت محدود جایی برای زندگی در کنار یکدیگر می یابند؟ این موضوعی است که در این بخش به آن پرداخته می‌شود.

 

۹. دریاهای کم‌عمق

دریاهای کم‌عمق در حواشی قاره‌های سیارۀ ما قرار گرفته اند. آن‌ها به ندرت با داشتن بیش از ۲۰۰ متر عمق و گاهی صدها کیلومتر وسعت قبل از اتصال بستر دریا به آب‌های عمیق‌تر بر روی فلات قاره قرار می گیرند. آن‌ها روی‌هم‌رفته، تنها هشت درصد از اقیانوس‌های جهان را تشکیل می دهند، با این وجود این آب‌ها شامل اکثریت وسیعی از زندگی دریایی اقیانوس‌ها هستند.

 

۱۰. جنگل‌های فصلی

درختان سرخ‌چوب

درختان به یقین جزو باشکوه‌ترین موجودات زنده هستند. برخی از آن‌ها بزرگت‌رین جانداران روی زمین می باشند. جنگل‌های برگ‌ریز و همیشه سبزی که در مناطق فصلی سیارۀ ما می‌رویند پهناورترین جنگل‌های روی زمین را شامل می شوند. وسعت این جنگل‌ها چیزی است که انسان از دیدن آن در این بخش حیرت می‌کند.

 

۱۱. اعماق اقیانوس

به دور از خشکی‌ها چیزی جز اقیانوس نمی باشد؛ بیش از نیمی از سطح سیارۀ زمین، پوشیده از آب است و تا به امروز اکثر بخش‌های آن به دور از دسترس ما بوده است. در واقع بخش‌های زیادی از اقیانوس خالی از سکنه و کویر آبی است؛ همۀ حیات در اقیانوس بی کران، به جستجوی دائم برای یافتن غذا و نزاع برای حفاظت از انرژی ارزشمند محدود گردیده است، این موضوع در این قسمت دیده به چشم می‌آید.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Planet_Earth_%28TV_series%29

نام لاتين Planet Earth
تعداد و نوع DVD 5 عدد DVD9
تصوير 16:9
زبان انگلیسی
زيرنويس انگلیسی
مدت زمان 600 دقیقه
سال انتشار و يا ساخت 2006
كد محصول NW1022

تاکنون هیچ نقدی از طرف کاربران نوشته نشده.

یک نقد بنویسید

سیاره زمین

سیاره زمین

این مستند 10 ساعته یكی از موفق‌ترین و پرهزینه‌ترین مستند‌هایی است كه تا به امروز درباره حیات وحش ساخته شده. مستندی كه نتیجه 5 سال كار سخت، 2000 روز سفر درون طبیعت و تلاش 40 فیلمبردار برای تصویربرداری از 200 نقطه مختلف جهان است.

این مستند موفق به دریافت جایزۀ امی شده و جایزۀ پیبادی شده. هم‌چنین برندۀ بهترین تهیه‌کنندگی در بافتا شده است.